Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.


REKLAMA    

H2O Hotel Therme Resort - Aquapark a hotel pre rodiny, 30000m2 zážitkového sveta

Logo AustriaSK
ISSN 2453-9589

Otestovali sme Múzeum voskových figurín Madame Tussauds vo Viedni

2015-06-16
Voskové figuríny v múzeu Madame Tussauds fascinujú návštevníkov už viac ako 150 rokov. Vytvorenie jednej figuríny trvá tri až šesť mesiacov. Je k tomu potrebných viac než 500 presných rozmerov tela a asi 200 fotografií, aby bolo možné detailne zachytiť i tú najmenšiu črtu danej osoby. Práce na výrobe každej z voskových figurín v cene okolo 200.000 eur trvajú celkovo 800 hodín.(c) Austria.skSvetoznáme múzeum voskových figurín má sídlo v Londýne a pobočky po celom svete. Jeho korene siahajú až po Švajčiarsko a Francúzsko. Pre slovenských turistov sú najbližšie dve múzeá Madame Tussauds zo súčasných 21 a to v Prahe a v neďalekej Viedni - tradičná zbierka voskových figurín Madame Tussauds tu má zastúpenie od roku 2011. Navštívili sme viedenskú pobočku Madame Tussauds.

 


Jednoduché a blízke parkovanie (c) Austria.skMúzeum je v centre Viedne na Riesenradplatz v Pratri, je ľahko dostupné nielen autom, ale aj MHD. Keďže sme išli autom, vybrali sme si najbližšie možné parkovanie v platených garážach Prater. V Pratri sme boli viackrát a vždy sa nám podarilo bez problémov zaparkovať, platí sa 1€ za každých načatých 30 minút. Sú tu aj špeciálne parkovacie miesta pre ženy a rýchlonabíjačky pre elektromobily. Z parkoviska je to už len chvíľku peši. Vstup do zábavného parku Prater je zadarmo, takže zaplatíte len lístky do múzea.
Múzeum je bezbariérové, aj rodiny s kočíkom si môžu prezrieť expozíciu. Zvieratá majú vstup zakázaný, výnimku majú vodiace psy.
Múzeum je otvorené celoročne od 10:00 do 18:00 hod., v lete majú otvorené až do 20:00 hod..

Na námestí pri veľkom ruskom kolese vo viedenskom Prátri môžete u Madame Tussauds vidieť 71 voskových figurín. Múzeum má celkovú plochu 2 000 m² a je rozdelené do štyroch poschodí.

Vstupné pre deti do troch rokov je zadarmo, deti od 4 do 14 rokov zaplatia 16,50 € a dospelí (15+) 20,50 €. Ak si kúpite lístky online, získate až 30% zľavu, čiže potom za deti od 4 do 14 rokov zaplatíte 11,55 € a za dospelý lístok 14,35 €. Pri štvorčlennej rodine celkom slušne ušetríte až 22,20 €. Upozorňujeme, že online zakúpené vstupenky nemajú nárok na prednostný vstup, z technických dôvodov je nutné ich zakúpiť minimálne 2 hodiny pred plánovanou návštevou, vstupenka platí pre vybraný čas na vybraný deň. Tento e-ticket si môžete buď vytlačiť, alebo ukázať pri pokladni na svojom mobilnom telefóne, či tablete.
Lístky si môžete kúpiť na tejto linke

 


Niektoré z historických osobností: František Jozef, Mária Terézia a Wolfgang Amadeus Mozart (c) Austria.skKeďže je to rakúske múzeum, nájdete v ňom mnoho rakúskych významných osobností z rôznych oblastí - mnohé z nich určite poznáte či už z našej spoločnej histórie alebo aj zo súčasnosti. Z miestnych celebrít a historických postáv v ňom narazíte napríklad na cisára Františka Jozefa a jeho Sisi, Wolfganga Amadea Mozarta, Falka, Máriu Teréziu alebo Gustava Klimta. Vo špeciálne vytvorených interaktívnych kulisách budete môcť navyše poraziť Alberta Einsteina v teste inteligencie, dirigovať dunajský valčík s Johannom Straußom alebo dať gól z penaltového rozstrelu proti futbalovej legende Hansovi Kranklovi. Silné zastúpenie majú aj medzinárodné celebrity: showbusiness zastupujú napríklad Johnny Depp, Nicole Kidman, Robert Pattinson, Angelina Jolie alebo Michael Jackson, svetovú politiku Mahátma Ghándí alebo Nelson Mandela. Pripravte sa na to, že potrebujete dostatok času a nabité baterky, pretože sa pri každej figuríne zastavíte, zapózujete, ale aj zahráte. Môžete si vyskúšať lehátko pri Freudovi, či skúsiť úlohu asistentky alebo asistenta v Bielom dome a vybaviť telefonáty alebo si zaspievate s kapelou Queen. Počas našej návštevy nebolo priveľa ľudí, vždy sme mali priestor na selfie s ktoroukoľvek figurínou.

 


Osobnosti na dotyk (c) Austria.skTématicky je múzeum rozdelené na časti História, Kultúra, Politici a Vizionári, Šport, V zákulisí, Film, Hudba a Promi Párty. Miestnosti sú špeciálne nasvietené. V tomto múzeu sa nemusíte báť, že vás budú okrikovať zamestnanci, aby ste sa v žiadnom prípade nedotýkali vystavených exponátov. Práve naopak - figurín sa môžete dotknúť a fotografovať sa v rôznych pózach - vaši známy vám uveria, že ste mali šťastie a naživo ste sa vyfotili s celebritou.

 


Tu sa rozhodne nudiť nebudete (c) Austria.skPri každej figuríne je množstvo dekorácií, ktoré môžete využívať - či už slnečník Sisi, Napoleonov klobúk,... Samozrejme, nesmiete im chytať vlasy a vyložene zničujúco skúšať šaty a pokožku... Pri vstupe nás zamestnanci poučili čo sa smie a nesmie. Samotnú prehliadku sme si užili bez dozoru. Personál sa pravidelne stará o svojich voskových "obyvateľov" - prezliekajú ich, perú im šaty, umývajú vlasy a menia účesy. Figuríny časom vymieňajú za iné osobnosti, aby ste si pri ďalšej návšteve mali čo pozrieť.

 


Stretnutie s hercami (c) Austria.sk

Súčasťou múzea je aj obchod so suvenírmi a kaviareň s výbornou kávou a chutným občerstvením. Viedenské múzeum Madame Tussauds organizuje vo svojich priestoroch rôzne zaujímavé eventy, môžete tu osláviť svoje narodeniny s rodinou a priateľmi, pripraviť detskú narodeninú oslavu alebo usporiadať firemnú párty, či zásnubný večierok...
Napriek tomu, že expozíciu navštevuje veľa zvedavcov, stále je tu čisto.

 


Kávu si vychutnáte v kaviarni s terasou (c) Austria.sk


I keď sme to brali hopom, aj tak nám prehliadka trvala niečo cez dve hodiny. Myslíme si, že výstava je vhodná pre tínedžerov a dospelých. Menšie deti, ktoré nepoznajú vystavované osobnosti, by sa asi nudili. My sme si tu užili množstvo zábavy. Viedenské múzeum voskových figurín odporúčame ako jeden zo zaujímavých cieľov mesta.

 


V múzeu má svoje čestné miesto vosková figurína samotnej Madame Tussauds (c) Austria.sk

 Čo sme sa dozvedeli o múzeu

Marie Tussauds, zakladateľka múzeí Madame Tussauds sa narodila 1. decembra 1761. Marie Tussauds, rodená Großholtz, bola umelkyňa, zabávačka, ale hlavne výborná obchodníčka, ktorá vedela efektívne skĺbiť svoj súkromný a pracovný život. Život Madame Tussauds formovali rôzne neuveriteľné udalosti a mnohokrát bol zaujímavejší ako život prominenta tej doby.

Jej mama začala pracovať ako domáca u Dr. Philippe Curtiusa od svojich dvadsiatich rokov, Marie mala vtedy len dva roky. Bernský lekár Curtius vyučoval medicínu a vytváral repliky vnútorných orgánov ľudského tela. Jeho výrobky boli vernými replikami a cez orgány sa prepracoval k tvorbe ľudských podobizní. Jeho byt sa časom stal improvizovanou výstavou, ktorú ukazoval svojim návštevám. Jeden z návštevníkov, blízky príbuzný Ľudovíta XV., mu odporučil presťahovať sa do Paríža, kde bol veľký záujem zo strany šľachty i bohatej klientely o tvorbu voskoých podobizní. Doktor Curtius otvoril v Paríži s veľkým úspechom výstavu svojej voskovej zbierky a čoskoro sa stal úspešným podnikateľom a uznávaným umelcom. V roku 1776 sa jeho výstava rozrástla o ďalšiu expozíciu a tak mal dve časti: figuríny kráľovskej rodiny a "Dom hrôzy", kde vystavovali hlavy slávnych vrahov, zlodejov a iných zločincov.

Marie prežila vedľa doktora Curtiusa celé detstvo a veľkú časť dospelého života. Philippe ju bral ako svoju dcéru a postupom času ju zaúčal do svojho remesla. Naučil ju pracovať s voskom a vyrábať masky. Už ako veľmi mladá modelovala Marie najznámejších ľudí Francúzska. Za jej prvé väčšie dielo je považovaná podobizeň filozofa Voltaira, neskôr napr. Franklina alebo rakúskeho cisára Josefa II.

Počas Francúzskej revolúcie bola nútená preukazovať svoju lojalitu tým, že vyrábala masky popravených aristokratov a sama sa ledva vyhla poprave. V čase, keď neexistovali masovokomunikačné prostriedky, sa jej podarilo zoznámiť ľud so známymi menami tej doby. Keď v roku 1794 Curtius zomrel, Marie zdedila jeho voskový salón a dala expozícii nové meno – Madame Tussauds a v roku 1802 presťahovala Madame Tussauds výstavu voskových figurín do Anglicka. Madame Tussauds sa dožila 88 rokov.

 


Zrod voskovej figuríny (c) Austria.skKedysi sa voskové figúry robili tak, že najskôr natreli tvár olejom a napomádovali vlasy. Potom naniesli sádru na tvár a musela tam ostať až kým nestvrdla, aby sa dala sňať. Odlievaný človek zatiaľ dýchal tak, že mu do nosných dierok zasunuli trubičky. Do hotovej sádrovej masky naliali vosk, ktorý po stvrdnutí vytvoril voskovú masku, ktorú potom ručne maľovali a do očných otvorov sa vkladali sklenené očné bulvy. Ak mala mať figurína vlasy, upevňovali sa jednotlivo do vosku na lebke. Výroba celkového vlasového porastu trvala približne päť týždňov.

V súčasnosti sochári robia stovky veľmi presných meraní, nasleduje fotenie nekonečného množstva fotografií pózy, v ktorej chcú figurínu zachytiť. Každá postava je dokonale tvarovaná do ílu, ktorý sa používa na vytvorenie formy, z ktorej sa neskôr vyberá vosková figurína. Počas tohto procesu spotrebujú sochári neuveriteľných 150 kilogramov ílu. Časť formy hlavy sa vyrába s použitím jemnej kvalitnej sádry k vytvoreniu vonkajšku, ktorý je vložený do mixu japonského a včelieho vosku. Hlavu vyrábajú z mnohých samostatných dielov, preto jej výroba trvá pomerne dlho. Sochári majú sádrové formy, ktoré majú viac ako 200 rokov a často sa stáva, že sú niektoré časti tvorené v týchto origináloch. Zafarbený a roztavený vosk sa zahrieva na asi 74°C a nalieva sa do formy. Vosk sa necháva tuhnúť a vznikne dutý odliatok. Do voskovej hlavy vkladajú reálnejšie oči - akrylové. Ak je vidno zuby, postupuje sa rovnako. Vkladanie vlasov trvá asi 6 týždňov, nasleduje zastrihávanie a celková štylistická úprava. Na figuríne pracuje tím vizážistov, aby farba pleti vyzerala realisticky. Každá peha a pigmentová škvrna je presne reprodukovaná.

O Madame Tussauds sme písali:
Madame Tussauds


Autor: text,foto - Dana Illéšová, foto - Marian Illéš
Preberať obsah stránky je možné len so súhlasom redakcie. Všetky práva vyhradené.

Viete že...

Viedeň má jedno z najvyšších čísel počtu samovrážd na svete.

Registrácia
pre odber noviniek

Emailová adresa:

Meno:
Priezvisko:

Pre odosielanie newsletterov používame metódu DOUBLE OPT IN. To znamená, že naše e-maily s novinkami budete dostávať iba vtedy, ak v e-maile s potvrdzovacím linkom, ktorý vám zašleme na vašu e-mailovú adresu, potvrdíte aktiváciu služby Newsletter. Ak si nebudete viac želať zasielanie newsletterov, môžete ich zasielanie kedykoľvek zrušiť, a to kliknutím na príslušný link pre odhlásenie z odberu newslettera, umiestnený priamo v každom newsletteri, alebo kontaktovaním našej zodpovednej osoby. Viac o ochrane osobných údajov nájdete » TU «


Kalendár udalostí

« September 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
78910111213
Október 2019 »
Po Ut St Št Pi So Ne
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272728
2930311234

Kategórie

Spolková krajina

Archív

September 2019 (10)
August 2019 (19)
Júl 2019 (24)
Jún 2019 (19)
Máj 2019 (21)
Apríl 2019 (21)
Marec 2019 (23)
Február 2019 (21)
Január 2019 (15)
December 2018 (14)
November 2018 (23)
Október 2018 (20)
September 2018 (20)
August 2018 (24)
Júl 2018 (24)
Jún 2018 (22)
Máj 2018 (23)
Apríl 2018 (24)
Marec 2018 (25)
Február 2018 (23)
Január 2018 (25)
December 2017 (22)
November 2017 (25)
Október 2017 (26)
September 2017 (28)
August 2017 (27)
Júl 2017 (22)
Jún 2017 (20)
Máj 2017 (27)
Apríl 2017 (28)
Marec 2017 (24)
Február 2017 (25)
Január 2017 (23)
December 2016 (23)
November 2016 (25)
Október 2016 (28)
September 2016 (23)
August 2016 (30)
Júl 2016 (29)
Jún 2016 (27)
Máj 2016 (26)
Apríl 2016 (23)
Marec 2016 (26)
Február 2016 (21)
Január 2016 (22)
December 2015 (15)
November 2015 (25)
Október 2015 (23)
September 2015 (24)
August 2015 (25)
Júl 2015 (29)
Jún 2015 (26)
Máj 2015 (24)
Apríl 2015 (28)
Marec 2015 (32)
Február 2015 (28)
Január 2015 (30)
December 2014 (22)
November 2014 (29)
Október 2014 (34)
September 2014 (30)
August 2014 (30)
Júl 2014 (28)
Jún 2014 (23)
Máj 2014 (23)
Apríl 2014 (25)
Marec 2014 (12)
Február 2014 (8)
Január 2014 (7)
December 2013 (1)
November 2013 (4)
Október 2013 (5)
September 2013 (11)
August 2013 (6)
Júl 2013 (2)
Máj 2013 (2)
Marec 2013 (5)
Február 2013 (2)

Kľúčové výrazy

1.máj 10Best™ 5fingers AIDS Achensee Admont Airpower Almabtrieb Alpbachtal Alpkäse Alpy Altaussee Amy Winehouse Angern Annaberg Aqua Terra Aquapulco Ars Electronica Attersee Ausserland Avicii Bad Blumau Bad Kleinkirchheim Baden Beethoven Belveder Bergisel Bezbariérová dovolenka Bike Festival Bio-Markt Freyung Black Sabbath Blockheide Blockheide-Eibenstein Bludisko Blumencorso Bodamské jazero Bodensee Bratislava Bratislavský región Bregenz Wald BregenzWald Bregenzerwald Burgenland Burgenland Card Burgenwelt Ehrenberg Buskers festival Bärenschützklamm Carmen Carnuntum Centrope Chlieb a víno Christmas in Vienna Cisárov trhanec Cittàslow City Liner Citybike Conchita Wurst DAC DC Tower Dachstein Das Wiener Stadtfest Designer Outlet Center Detské hotely Dinner in the Sky Dni Afriky Doln0 Rakúsko Dolné Rakúsko Dolné rakúsko Dolomity Dom mora Dominique Perrault Donau Donau-Auen Donauinsel Donauinselfest Donaukanal Donauturm Drachenfest Draisinentour Dunaj Dúhový sprievod Dürer Eckartsau Eisenstadt Eisriesenwelt Eistraum Ekohospodárstvo Enns Ennstal Classic Ermitáž Ernst Happel Erzberg Eselpark Esterházy Europride Eurovision Eurovision Song Content Eurovision Song Contest EurovisionSong Contest Eurovízia F1 FAIRTRADE FIS Faaker am See Faaker see Fabergé Fahrrad Wien Falkensteiner Fallbach Familienskiland St. Corona Familyfun Familypark Fashion week Ferien Messe 20 Fest Wochen Feuerstein Filzmoos Formula 1 Formula Snow František Jozef Frittatensuppe Férový trh chutí Galleria Danubia Gargellen Garten Tulln Gastein Gebetsroither Germsuppe) Gesäuse Gmund Gmünd Goisern Gols Gosau Grafenegg Graz Großglocknerská vysokohorská cesta Grundlsee HIV Hainburg Halbturn Hall Halloween Hallstatt Harley Davidson Haus der Natur Haus des Meeres Herberstein Hinterbrühl Hinterstoder-Wurzeralm Hintertux Hintertux Gletscher HoHo Hochkar Hochkönig Hochkössen Hochpustertal Hochsteiermark Hochzillertal Hof Hofburg Hofreitschule Hohe Salve Hohe Tauern Horné Rakúsko Hundeführerschein Häupl ITF ITF Slovakiatour Illmitz Imst Incheba Innerkrems Innsbruck Iron Maiden Ischgl Jablková štrúdľa Jazz Fest Jedenspeigen Jois Kaiserschmarrn Kaiserwinkl Kamptal Kaprun Katedrála Sv.Štefana Katschberg Kaunertal Kellerjoch Keltenfest Keltská noc ohňa Kinderhotel Kinderhotels Kirchberg Kittenberger Kittsee Kitzbühel Kitzst Klagenfurt Kletzenbrot Klezmore Klosterneuburg Konská sila Konzerthaus Korutánsko Kraftwerk Krampuslauf Krimmel Kronplatz Kufstein Kulinartika Kulinárske Kulinárske festivaly Kunsthistorisches Museum Kunstsupermarkt Käsemacher Kölnbrein Königsleiten Kühtai Künstlerhaus LEVEL LUMI Landeck Late Night Shopping Laxenburg Lech Zürs am Arlberg Leitha Leogang Lesachtal Leto Liesertal Life Ball Linz Lockenhaus Längenfeld MAMUZ MAMUZ Schloss Asparn/Zaya MHD Madame Tussauds Maifest Malta Malta Hochalmstraße Maltatal Marchegg Marchfeld Mariahilfer Mariazell Martins Therme Medvedia roklina Messe Michael Häupl Michelangelo Millstätter See Minimundus Mistelbach Monatfon Montafon Mostviertel Mozart Murau Murtal MuseumsQuartier Museumsdorf Museumsquartier Mária Terézia Módny palác Mölltaler Gletscher Mörbisch Mühlviertel NACHT DER KELTISCHEN FEUER NIKI Napoleon Narzissenfest Nassfeld Natur im Garten Naturhistorisches Museu Neusiedler Neusiedler See Neusiedler See Card Neusiedler see Neusiedlerse Neusiedlersee Niedersulz Niederweiden Niederösterreich Nitro Circus Nonseum Nova Rock Nova Rock Festival Nussfest NÖVOG OBB Oggau Oktoberfest Opatrovateľstvo Opernball Orth Osterfest Ostermarkt Parené buchty Parndorf Paznaun Pfänderbahn Photo Marathon Pillersee Pitztal Planai Planai Classic Podersdorf Pokémon Porsche Poysdorf Prater Praterrummel Prellenkirchen Pressburger Zeitung Presseger See Pressegger See Prince Pruggern Práter Prírodný park Sölktäler Prírodovedné múzeum Puchberg Purbach Pöstlingberg RADpaRADe Radstadt Radweg Railjet xpress Rakúske kultúrne fórum Rakúsko Ramsau Ramsau am Dachstein Rathausplatz Rauris Rax Raxalpe Red Bull RegioInfoPoint RegioJet Regióny pôžitkov Rehragout in Ribiselrahm Rembra Restaurantwoche Retz Rimania Ringstrasse Ringstraße Robot Challenge 2014 Rock In Vienna Rock in Vienna Romantik Hotels & Restaurants Rosenburg Ruefa Runtastic Rupertikirtag Rust Röthelstein SONDAR SPA Saalachtal Saalbach Hinterglem Saalbach-Hinterglemm Sacherova torta Salzburg Salzburger Nockerl Salzburgerland Salzburgring Salzbursko Salzkammergut Salzurgerland Samson Schallaburg Schladmin Schladming Schladming-Dach Schloss Asparn Schloss Asparn/Zaya Schloss Dürnkrut Schloss Eckartsau Schloss Esterházy Schloss Halbturn Schloss Hof Schloss Orth Schloss Rohrau Schneeberg Schultz Gruppe Schwechat Schönbrunn See Seefeld Seegrotte Semmering Shen Yun Silvapark Galtür Silvester Silvretta Sisi Ski Ski Amadé Ski amadé Ski)Hit Skicircus Skicircus Saalbach Hinterglemm Sky walk Skyfly Skyglide Skyglider Slazbursko Slovak Lines Slovak lines Smart City Snow Mobile Snow Speed Hill Rac Sonnentherme Spielberg Spieljoch Srnčie ragú St St. Corona am Wechsel St. Lorenzen St. Margarethen St. Martins Therme & Lodge Stadthall Stadthalle Stadtpark Star Wars Start up Stephansdom Stift Klosterneuburg Stubai Stubaital Stuhleck Surf World Cup Surf Worldcup Podersdorf Svet dreva Svätojakubská cesta Swarovs Swarovski Sölden Tafelspitz Tag des Mostes Tannheimer Tal Taxacher Tennengau Terfens The Illusionists The Nightrace The Prodigy The Rolling Stones The World’s 50 Best Restaurants Therme Therme Wien Thermenland Tichá noc Tirol Tirolsko Tirolsko.Achensee Today travel Tom Jones Top Mountain Crosspoint Trnavský kraj Tulln Turracher Höhe Twin City Liner TwinEntreprenuers Törggelen UNESCO Uhudler VIedeň Valentín Vettel Veľká noc Vianoce Vianočné trhy Vianočný trh Viedenská filharmónia Viedenské Alpy Viedenské festivalové týždne Viedenské víno Viedenskí filharmonici Viedenský les Viedenský ľadový sen Viedeň Viedeň.Donauinselfest Viedeň.chlapčenský zbor Vienna Airport Vienna Card Vienna City Marathon Vienna Classic Days Vienna Design Week Vienna Pride Vienna Region Villach Vilsalpsee Voralberg Vorarlberg WAMP Wachau Waldbär Waldviertel Waldviertler Wasserturm Waves Wechsel Wein Weinviertel Weissensee Welt museum Wi Wien Card Wien Museum Wien-Karte Wiener Neustadt Wiener Staatsoper Wiener Stadthalle Wiener WIESN-Fest Wienerwald Wilden Trauben Fest Wildkogel-Arena Wohnbauförderung Wolfgangsee Wolfsthal Wolgangsee World Press Photo Wörthersee Ysperklamm ZOO ZOO Schönbrunn Zahmer Kaiser Zell am See Zeltweg Zillertal Zotter Zugspitz Zábavný park Záhorská Ves Zöblene advent airberlin akcia aspern Die Seestadt Wiens auto autobus autobusová stanica autokino autosalón autoveterán ayurvéda balóny bazén beh beh čertov benzín bez auta bez bariér bežkovanie bežky bicykel bicykle bicyklovanie biokvalita bioprodukt biostrava birdwa bobová dráha bobová dráha Eibl Jet bocian bojové psy budcnosť burza bycikel byty bál bývanie ceny ceny phm cez víkend cezhraničná spolupráca cyklisti cyklistická mapa cyklistika cyklocesta cyklocesty cyklolávka cyklomapa cyklomost cyklotras cyklotrasa cyklovýlet deti detské múzeum detský svet diesel dizajn dobytok dom doprava dovolenka dovolenka na chate dovolenka s deťmi dovolenka so psom dovolenka v Rakúsku dožinky drevo dreziny e-bike elektrické auto elektromobil elektromobilita familotel fašiangy ferrata festival fiaker filharmonici firma fotomaratón freestyle futbal fórum galéria gazdovstvo glamping golf gurmán gurmánsky festival halloween highline179 historické vozidlá horské bicykle hotel hotel Balance ****Superior hrad hrad Forchtenstein hrozno hudba husacina husi husky iconvienna indie jablková štrúdľa jaskyňa jaskyňa Hermannshöhle jazero jazerá jazyková kaviareň jazykový kurz jazz jedlo jeseň joga kajak kam cez víkend kam n kam na lyže kam na víkend kam na výlet kam s deťmi kam ísť vo Viedni kamera v aute karavan karta katamarán kaviareň kemp klzisko kláštor knižnica kokosové pusinky kolobežky kolotoče koláč kompa koncert koncerty kone korč korčuľovanie kočiar kulinárstvo kultúra kurz kvety káva kôň kúpalisko kúpanie kúpele lacné lamy lavína les letecký simulátor letisko letné prázdniny leto lyže lyžovanie lyžovanie na ľadovci lyžovačka lyžovačka pre deti lyžovačka v Rakúsku lístky mak makak maratón marhule masher medvede megaklzisko metro mobilheim most motorka motorky muzeum mušt múzeum múzeum.Eisenstadt na lyže nafta nemecký jazyk nextbike noc múzeí novoročný koncert nákup nákupy obchod obytný automobil ocenenie ochutnávky ohne okružná cesta opatrovateľka open air opera oranžéria orchidey orol ovocný chlebík park parklet parkovanie perníky pes phm piano pivo pivovar ples plávanie podnikanie podnikanie v Rakúsku polievka porcelán potápanie požičovňa bicyklov pre deti prehliadka preteky preukaz prihlásenie prilba práca psie záprahy psy pádlovanie púť raft recept recept na buchty región renovácia rezeň reštaurácia reštaurácia Steire rodina rybárčenie s deťmi safari salsa schlittenhund schloss schwechat sci-fi second hand semafor silvester ski amadé skidoo skoky na lyžiach slnovrat slow food slávnosti snežnice snowboard snowboarding sochy soľná baňa sprievod sprievod čertov start-up startup stavebná pôžička stredovek surf surfovanie svište syr sánkovanie sánkovačka sánky súťaž tanec tekvica tekvice tekvicové slávnosti tenis test therme this human world tip na výle tip na výlet tipy na výlet trh trhanec trhy triatlon túry ubytovanie umenie univerzita učenie jazykov valentín valčík vanilkové rohlíčky varené víno vedci veterány veľtrh veľtrh módy vianoce vianočné trhy vinice vinotéka vlak vodopád vozíčkar vratné fľaše vstupenky vyhliadka vzdelávanie vínna cesta vínne uličky víno výhľad výlet výstava výstava orchideí wellness wolfsthal youtube zadarmo založenie zelené oázy zima zmrzlina zoo zoolauf zábava záhrada zámok Eckartsau zážitkové záhrady zľava zľavová karta Niederösterreich zľavové karty zľavy ÖBB Ötscher Ötztal čerešne čert čokoládovňa ľadolezenie ľadovec Šnaps Španielska jazdecká škola Špeciálna májová ponuka Schloss Hofu pre seniorov Štajersko Štátna opera šišky škola šnaps špeciality štajersko Židovské múzeum ženský beh