Logo AustriaSK
ISSN 2453-9589

Informácie pre motoristov

Najvyššie povolené rýchlosti:


50 km/h v obci
100 km/h mimo obce (dopravné komunikácie okrem diaľnic)
130 km/h na diaľnici


Povolená hladina alkoholu v krvi

je 0,5 promile.
V prípade dopravnej nehody je zistenie alkoholu v krvi priťažujúcou okolnosťou aj u vodiča, ktorý nehodu nespôsobil.


Ceny pohonných hmôt

sa menia podľa cien ropy na svetových trhoch. Základné druhy pohonných hmôt: nafta, benzín bezolovnatý 91, super 95 a super 98. Čerpacie stanice pri diaľniciach a väčšie čerpacie stanice v mestách sú otvorené nepretržite, na väčšine funguje samoobslužný systém.
Aktuálne ceny pohonných hmôt si môžete pozrieť na stránke www.BENZIN.sk


Povinná výbava vozidla

Bezpečnostná vesta patrí v Rakúsku k povinnej výbave motorového vozidla (žltej, oranžovej alebo červenej farby, reflexné biele pruhy) . Vestu treba použiť pri každom opustení vozidla mimo obce či na diaľnici, vrátane krajnice alebo odstavného pruhu. Bezpečnostná vesta musí byť uložená vo vozidle tak, aby mohla byť použitá pred prípadným vystúpením z vozidla.


Bezpečnosť detí

Deti do 14 rokov, menšie ako 1,50 m musia sedieť v autosedačke, resp. v detskom sedadle. Deti do 14 rokov nad 150 cm musia byť, podobne, ako ďalšie osoby, pripútané bezpečnostným pásom. V aute môže byť len toľko detí, koľko je miest v aute vybavených bezpečnostným pásom.


Dopravná nehoda

V prípade každej dopravnej nehody je odporúčané privolať políciu a nechať spísať protokol aj napriek tomu, že uvedený úkon dopravnej polície je spoplatnený sumou 36 eur. V prípade zranenia osôb je privolanie polície obligatorné.
V prípade dopravnej nehody, pri ktorej prišlo iba ku škode na majetku, je nevyhnutné spísať medzi účastníkmi protokol o dopravnej nehode, optimálne je vyplniť tlačivo – Európsky protokol o nehode . V krajnom prípade je možné písomne zdokumentovať nehodu aj bez príslušného formulára. Dôsledne treba dbať na správne uvedenie nasledovných údajov: meno priezvisko účastníkov nehody, dátum narodenia, adresa, popr. telefón, identifikačný doklad, číslo poistky a názov poisťovne, evidenčné číslo vozidla/vozidiel , dátum a miesto nehody, podpisy účastníkov. Dôležité je identifikovať prípadných svedkov nehody a podľa možnosti nehodu zdokumentovať fotografiami.

V Rakúskej republike je veľmi prísne riešená otázka úteku vodiča z miesta činu. Stíhaniu sa vystaví každý, kto opustí z akéhokoľvek dôvodu miesto nehody pred spísaním protokolu o nehode. Ani zámer ihneď sa vrátiť nie je poľahčujúcou okolnosťou.

V prípade poškodenia vozidla bez známeho majiteľa, napr. na parkovisku, je nevyhnutné bezodkladne vyhľadať policajnú stanicu a vec oznámiť. V prípade dopravnej nehody, pri ktorej prišlo k zraneniu osôb, je vždy potrebné privolať políciu a sprostredkovať lekárske ošetrenie a to aj v prípade, ak zranená osoba tvrdí, že to potrebné nie je. V opačnom prípade hrozí obvinenie z neposkytnutia pomoci a obvinenie z úteku vodiča z miesta dopravnej nehody.
Na diaľnici sa odporúča použiť diaľničný telefón nakoľko tento slúži aj ako lokalizátor.


V Rakúsku si nenahrávajte cestu autom

Záznam z kamery v aute alebo tzv. čiernej skrinky je v Slovenskej republike dôkazom pre poisťovňu. Poisťovne akceptujú záznam ako dôkaz pri poistných udalostiach.
Ak však plánujete cestu do Rakúska, kameru vypnite, pretože rakúske zákony vyslovene zakazujú používanie takýchto prístrojov. V opačnom príprade riskujete pokutu od 10.000 až do 25.000 eur.


Ceny diaľničných známok v Rakúsku v roku 2022:


Typ diaľničnej známky Mot. voz. do 3,5 t Motocykle Mot. voz. nad 3,5 t
Ročná 93,80 € 37,20 € Platia v Go - Boxoch
2-mesačná 28,20 € 14,10 €
10-dňová 9,60 € 5,60 €


Autor: (mi)


Viete že...

V Rakúsku je okrem bežných pozdravov v nemčine (napr. "Guten Tag!" = "Dobrý deň!") často používaná aj fráza "Grüß Gott!" = "Pozdrav pánboh!", ktorú možno použiť počas celého dňa. Odpoveďou na tento pozdrav je taktiež "Grüß Gott!".

Registrácia
pre odber noviniek

Emailová adresa:

Meno:
Priezvisko:

Pre odosielanie newsletterov používame metódu DOUBLE OPT IN. To znamená, že naše e-maily s novinkami budete dostávať iba vtedy, ak v e-maile s potvrdzovacím linkom, ktorý vám zašleme na vašu e-mailovú adresu, potvrdíte aktiváciu služby Newsletter. Ak si nebudete viac želať zasielanie newsletterov, môžete ich zasielanie kedykoľvek zrušiť, a to kliknutím na príslušný link pre odhlásenie z odberu newslettera, umiestnený priamo v každom newsletteri, alebo kontaktovaním našej zodpovednej osoby. Viac o ochrane osobných údajov nájdete » TU «


Boli ste v rakúskych Alpách?

A - Minulý rok som bol/-a
29%
B - Áno, tento rok
24%
C - Nie, ale chystám sa
23%
D - Nie, nemám záujem
23%

Plánujete dovolenku v Rakúsku?

A - Áno, viac ako 3 dni
32%
B - Áno, víkendový pobyt
21%
C - Nie
24%
D - Nie, len 1-dňové výlety
23%